Informacje o CIS "HALT"

Informacje o CIS

Podstawy prawne i informacje ogólne

Centrum Integracji Społecznej “HALT” to jednostka powołana przez Spółdzielnię Socjalną 4Smart, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. z 2003 r., Nr 122, poz. 1143 z późn. zm.), wyodrębniona organizacyjnie i rachunkowo decyzją Zarządu z grudnia 2023 r.
 
Podstawą prawną utworzenia Centrum Integracji Społecznej “HALT” jest decyzja nr 53/2023 wydana przez Wojewodę Mazowieckiego w dniu 14.12.2023 roku.

Centrum ma charakter edukacyjny, wspierający i szkoleniowy. Zostało stworzone z myślą o osobach mających problemy z podjęciem aktywności zawodowej, zarówno na skutek niskich kompetencji lub braku dostosowania do funkcjonowania w społeczeństwie jak i osób wychodzących z problemów behawioralnych, związanych z nadużywaniem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Funkcjonowanie CIS określone jest w ustawie o zatrudnieniu socjalnym.

CIS “HALT” zostało uruchomione w czerwcu 2024 roku i funkcjonuje w sektorze ekonomii społecznej jako podmiot zatrudnienia socjalnego. 
Centrum Integracji Społecznej to instytucja działająca na rzecz wsparcia osób, które z różnych
powodów znajdują się na marginesie społeczeństwa
, często z powodu
bezrobocia, ubóstwa, problemów zdrowotnych lub braku odpowiednich umiejętności
zawodowych.
Celem CIS jest reintegracja
społeczna i zawodowa
, poprzez różnorodne działania i programy.

 

Centra Integracji Społecznej oferują zazwyczaj szeroki zakres usług, takich jak:

1. Pomoc w poszukiwaniu pracy i doradztwo zawodowe.

2. Organizacja kursów i szkoleń zawodowych, które pomagają w zdobyciu nowych umiejętności.

3. Pomoc w rozwiązywaniu problemów socjalnych i zdrowotnych.

4. Działania integracyjne, takie jak warsztaty artystyczne, sportowe czy kulturalne.

5. Pomoc w dostępie do świadczeń socjalnych i pomocy materialnej.

 

Uczestnicy

Uczestnikami CIS mogą być osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym i zawodowym, a więc takie, który własnym działaniem i staraniem nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, nie potrafią lub nie mogą odnaleźć się w społeczeństwie i ich funkcjonowanie społeczne, zawodowe i ekonomiczne uniemożliwia utrzymanie aktywności społecznej i zawodowej. Dotyczy to zarówno osoby doświadczone, dla których ścieżka reintegracji społecznej i zawodowej w CIS stanowi niwelowanie problemów dotychczasowego życia, jak i osoby młode, dla których uczestnictwo w CIS ma stanowić sposobność do uniknięcia popełnienia błędów prowadzących do wykluczenia i mających wpływ na resztę życia. 

Możliwości uczestnictwa oraz wykluczenia określa ustawa o zatrudnieniu socjalnym.
Kto może być uczestnikiem CIS
Zgodnie z art. 2. ustawy o zatrudnieniu socjalnym, uczestnikiem CIS mogą być:
– bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności;
– uzależnieni od alkoholu;
– uzależnieni od narkotyków, lub innych środków odurzających;
– osoby z zaburzeniami psychicznymi;
– długotrwale bezrobotni;
– zwalniani z zakładów karnych, mający trudności w integracji ze środowiskiem;
– niepełnosprawni;
– uchodźcy.
Wykluczenia z możliwości udziału w zajęciach CIS
Zgodnie z art. 3. ustawy o zatrudnieniu socjalnym, przepisów z art. 2 nie stosuje się dla osób mających prawo do:
– zasiłku dla bezrobotnych (chyba, że uczestnik zrezygnuje z zasiłku na rzecz uczestnictwa);
– zasiłku przedemerytalnego;
– świadczenia przedemerytalnego;
– renty strukturalnej;
– renty z tytułu niezdolności do pracy (zgodnie z interpretacją przepisów Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, renta socjalna, zastąpiona później przez rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie stanowi wykluczenia z udziału w zajęciach CIS);
– emerytury;
– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Misja

Misją Centrum Integracji Społecznej “HALT” w Warszawie jest umożliwienie uczestnikom powrotu do aktywnego życia w społeczeństwie i na rynku pracy, wyposażenie w zestaw kompetencji miękkich i twardych, zarówno w ujęciu życia codziennego jak również w kontekście ekonomicznym i utrzymania zatrudnienia, zarówno w formie podejmowania pracy dostępnej na rynku pracy jak również otwieranie własnej działalności. Absolwenci CIS mają być osobami samodzielnymi, zaradnymi, przystosowanymi do życia w społeczeństwie i zorientowanymi na trwanie w aktywności zawodowej, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia własnej wartości, przynależności i świadomości współtworzenia społeczeństwa w którym funkcjonują.

Cele

Głównym celem Centrum Integracji Społecznej “HALT” jest przygotowanie uczestników do podjęcia aktywnego życia zawodowego, którego podstawy leżą nie tylko w pozyskanych kompetencjach ale również w chęciach, motywacji, zaangażowaniu i wytrwałości.

Na główny cel składają się cele pośrednie, dotyczące wielu aspektów funkcjonowania człowieka, w tym przystosowanie do życia w społeczeństwie, przystosowanie do funkcjonowania w rodzinie, budowanie świadomości własnej wartości i pewności siebie, asertywności, nabycie umiejętności kreowania własnego wizerunku, organizacji czasu i pracy, sprawnego poruszania się na rynku pracy ale również przepracowanie własnych problemów i ograniczeń.

Zatrudnienie socjalne

Podstawą działań CIS jest Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego (IPZS), na podstawie którego uczestnicy formalnie wiążą się we wspólnym dążeniu do stworzenia podstaw zmian w życiu uczestnika, ich wdrożenie i utrzymanie. Jest to rodzaj umowy, zawieranej między CIS a uczestnikiem, na podstawie której realizowany jest program integracji społecznej i zawodowej.
W ramach reintegracji zawodowej CIS oferuje:
– zajęcia teoretyczne, budujące kompetencje miękkie;
– zajęcia praktyczne i szkolenia, budujące kompetencje twarde;
– organizowanie staży i praktyk zawodowych w wybranych specjalizacjach;
– monitorowanie postępów nauki zawodu;
– przekazywanie wiedzy na temat samozatrudnienia, możliwości pozyskania środków na założenie firmy oraz pomoc w przygotowaniu biznesplanu, wskazanie  źródeł finansowania;
– przekazywanie wiedzy odnośnie praw i obowiązków ale też możliwości rozwoju u pracodawcy;
– pomoc w przygotowaniu dokumentacji rekrutacyjnej w procesie poszukiwania zatrudnienia.

W ramach reintegracji zawodowej CIS oferuje:
– umożliwianie uczestnikom pracy z psychologiem i terapeutą uzależnień, w zależności od potrzeb uczestnika;
– poszanowanie praw i godności;
– stworzenie atmosfery wsparcia i budowanie poczucia przynależności i wartości;
– wspólne obchodzenie świąt, urodzin, wspólne wyjścia integracyjne (kino, teatr);
– wspieranie w wychodzeniu ze złych nawyków behawioralnych;
– wspieranie przystosowania do funkcjonowania w społeczeństwie w miarę możliwości (np. zakup ubrania, organizowanie noclegu, wizyty dentystyczne itp.).

“Wynagrodzeniem” w CIS jest świadczenie integracyjne, refundowane z Funduszu Pracy. Jest ono wypłacane przelewem na konto uczestnika i stanowi równowartość 120% zasiłku dla bezrobotnych, już od pierwszego miesiąca uczestnictwa w CIS. Ponadto, CIS zapewnia uczestnikom jeden posiłek dziennie, odzież roboczą i środki ochrony osobistej w zależności od wybranej sekcji, jak również jest zobligowany do zapewnienia przeprowadzenia badań lekarskich medycyny pracy oraz szkolenia BHP. Za realizację postanowień IPZS odpowiada personel CIS, ze szczególnym uwzględnieniem pracownika socjalnego, doradcy zawodowego, instruktorów zawodu, psychologa i/lub terapeuty uzależnień.  

Współpraca z OPSami

Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym, CIS współpracuje z Ośrodkami Pomocy Społecznej, które kierują do Centrum kandydatów lub weryfikują sytuację ekonomiczno-społeczną i opiniują możliwość dołączenia do CIS. Może to przyjąć formę skierowania osoby korzystającej z usług OPS do CIS lub w przypadku zgłoszenia się osoby niekorzystającej z usług CIS, weryfikowania i oceny jej sytuacji ekonomiczno-społecznej. 

Finansowanie

Finansowanie zewnętrzne
Istotnym źródłem finansowania Centrum Integracji Społecznej są środki pozyskane z dotacji.

W marcu 2024 roku Centrum Integracji Społecznej “HALT” otrzymało 2,3 mln zł z budżetu Województwa Mazowieckiego na wyposażenie i 3 miesiące działalności. Dzięki porozumieniu podpisanemu z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, wiele miesięcy starań i ciężkiej pracy umożliwiło stworzenie pierwszego w Warszawie Centrum Integracji Społecznej.

Centrum Integracji Społecznej ubiega się również o dofinansowanie w ramach programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023–2025 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w ramach Priorytetu VIII Funduszy Europejskich dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, Działanie 8.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa, nr FEMA.08.01-IP.01-026/24 dla regionu Mazowieckiego regionalnego (RMR).

Samofinansowanie
Zgodnie z art. 9 ustawy o zatrudnieniu socjalnym, CIS prowadzi działalność wytwórczą, handlową i usługową. Nie jest to działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 z późn. zm.) i prowadzona jest jako działalność statutowa odpłatna pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W związku z prowadzeniem takiej działalności, CIS pozyskuje środki, które następnie może przeznaczyć na działania reintegracyjne, usprawnienia merytoryczne i infrastrukturalne lub wypłatę premii motywacyjnej dla uczestników CIS.

 

Skip to content